۱۴۰۱ يکشنبه ۹ بهمن
 

همکاریهای بین‌المللی صندوق

 

صندوق ضمانت صادرات ایران، بعنوان موسسه بیمه اعتبار صادراتی (ECA) رسمی ایران، برای ارائه خدمات بهینه به صادرکنندگان کشور، فعالیتهای بین‌المللی متنوعی را انجام می‌دهد که از جنبه‌های مختلف حائز اهمیت می‌باشند. اهم این موارد عبارتند از:

- همکاریهای بین‌المللی صندوق متضمن دسترسی به روزآمدترین اطلاعات تخصصی و استانداردها در حوزه بیمه اعتبار صادراتی می‌باشد که این امر تاثیر مستقیمی بر عملکرد بهینه صندوق در سطح «کلاس جهانی» دارد.

- صندوق بعنوان موسسه بیمه اعتبار صادراتی رسمی ایران، در تعاملات بین‌‌‌المللی، علاوه بر نمایندگی صنعت بیمه اعتباری ایران، سعی می‌نماید با انجام رایزنی‌های موردنیاز، به تسهیل شرایط صادرات و سرمایه‌گذاری ایرانیان در خارج از کشور کمک نماید. مذاکرات مختلف صورت گرفته بویژه در حوزه حمایت از رتبه ریسک اعتباری ایران در اجلاسهای متعدد، که تاثیر مستقیمی بر تجارت و سرمایه‌‌گذاری کشور داشته، نمونه بارز این امر است.

- ارتباط این صندوق با نهادهای خارجی همچون اتحادیه‌ها، بانکها، موسسات دولتی و نیمه دولتی، شرکتها و ... منجر به اخذ اطلاعات اعتباری آن نهادها و نیز مذاکره و رایزنی با هدف حمایت از صادرات تحت پوشش صندوق گردیده و در نهایت باعث بهبود خدمات صندوق به مشتریان خواهد شد.

- مشارکت و ارائه خدمات از سوی نمایندگان صندوق در بسیاری از هیات‌های تجاری، اجلاسهای کمیسیون مشترک و ...، عقد قرارداد صادراتی تجار بخش خصوصی کشور با خریداران خارجی را تسهیل می‌نماید.

- فراهم نمودن بستر لازم برای تسهیم ریسک در قالب اتکائی و یا بیمه مشترک از دیگر زمینه‌هایی است که به بهبود ظرفیت صندوق در ارائه خدمات حمایتی به صادرکنندگان کمک می‌نماید.

- صندوق همچنین در مواقع مورد نیاز به نهادهای مالی، بانکی و بیمه‌ای خارجی، برای تامین مالی، پوشش بیمه‌ای و ... در ایران، خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهد که این امر تاثیر مستقیمی بر تامین مالی پروژه‌ها در ایران و نیز جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی دارد.

تعاملات بین المللی صندوق با هدف انجام وظایف فوق، در چارچوب‌های ذیل انجام می‌شود:

الف- عضویت در اتحادیه‌ها و موسسات بین‌المللی ومنطقه ای از جمله «اتحادیه برن-کلوپ پراگ»، «اتحادیه امان»، آژانس چند جانبه تضمین سرمایه­گذاری(میگا)»، «موسسه اسلامی بیمه سرمایه‌ گذاری و اعتبار صادراتی (ICIEC)»

ب- مشارکت در اجلاس کمیسیون مشترک و سایر هیات‌های تجاری با هدف هموار نمودن بستر لازم برای صادرات و سرمایه‌گذاری ایرانیان در خارج از کشور و ارائه خدمات مختلف به صادرکنندگان کشور

ج- انعقاد یادداشت تفاهم یا موافقت‌نامه همکاری با موسسات همتای بیمه اعتبار صادراتی ملی (ECAs) ، اگزیم بانکها، بیمه‌گران اعتباری خصوصی و ... در کشورهای مختلف

 

سایر همکاری‌های بین المللی
+
بمنظور ارائه خدمات بهتر به مشتریان صندوق و دسترسی به روزآمدترین اطلاعات دنیا، این نهاد سعی نموده که علاوه بر موارد پیش گفته، بسته به مورد، هرگونه همکاری لازم را با نهادهای بین‌المللی داشته باشد. از آن جمله می‌توان به همکاری صندوق با سفارت‌خانه های ایران در سایر کشورها، همکاری و امضای قرارداد با موسسات مالی و بانکی در کشورهای مختلف، همکاری با نهادهای مالی بین‌المللی، شرکت در کنفرانس‌ها، سمینارها و دوره‌های آموزشی بین‌المللی اشاره نمود.

در این زمینه امضای چهار قرارداد همکاری با بانکهای عراق و برخی دیگر از کشورها قابل ذکر می‌باشد.
رویدادهای مهم بین‌المللی صندوق از گذشته تاکنون (گاه‌شمار)
+
صندوق ضمانت صادرات ایران علاوه بر مشارکت در اجلاس‌ها، کنفرانس‌ها، سمینارها و جلسات بین‌المللی حوزه بیمه اعتبار صادراتی و تجاری، در تعدادی از رویدادهای بین‌المللی نیز بعنوان میزبان نقش داشته است که اهم این موارد عبارتند از:

میزبانی چهارمین اجلاس موسسات بیمه اعتباری عضو ICIEC در سال 2004

این اجلاس با شرکت حدود 30 نماینده از موسسات بیمه اعتبار صادراتی عضو «موسسه اسلامی بیمه سرمایه گذاری و اعتبار صادراتی» (ICIEC) به میزبانی صندوق از تاریخ 23 لغایت 24 آذرماه 1383 در تهران برگزار گردید. این اولین اجلاس بین‌المللی با میزبانی صندوق بود که طی آن، متخصصان حوزه بیمه اعتبار صادراتی برای اولین بار در ایران گرد هم آمدند.

برگزاری کارگاه آموزشی «آژانس چند جانبه تضمین سرمایه گذاری» MIGAدر سال 2004

کارگاه آموزشی میگا در زمینه بیمه سرمایه‌گذاری برای اولین در میان کشورهای منطقه به میزبانی صندوق در جزیره کیش در 6 و 7 اسفند 1382 برگزار گردید. در این کارگاه، کارشناسان صندوق و تعدادی از بانکها و شرکتهای بیمه شرکت نمودند و مباحث مختلفی در خصوص پوشش‌ ریسکهای سیاسی بیمه سرمایه‌گذاری از سوی متخصصان این آژانس وابسته به بانک جهانی مطرح گردید.

دوره آموزشی «بیمه اعتباری و تامین مالی پروژه محور» از سوی موسسه SACE ایتالیا در سال 2007

موسسه بیمه اعتبار صادراتی ساچه ایتالیا از موسسات پیشرو در زمینه آموزش و ارائه مشاوره در حوزه بیمه اعتباری می‌باشد. صندوق ضمانت صادرات ایران، برای اولین بار با دعوت از اساتید این موسسه، دوره «بیمه اعتباری و تامین مالی پروژه محور» را از تاریخ 23 الی 26 مهرماه 1386 در محل صندوق برگزار نمود. با توجه به ماهیت انحصاری خدمات صندوق در حوزه بیمه اعتباری در ایران، امکان دسترسی به اینگونه دوره‌های آموزشی در ایران وجود نداشته و لذا برگزاری چنین دوره‌هایی برای دستیابی کارشناسان و مدیران صندوق به روزآمدترین اطلاعات تخصصی بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

دوره آموزشی «بیمه اعتبار تجاری» از سوی موسسه TIRC و LCI در سال 2008

با توجه به اهمیت بهره‌مندی از دانش اساتید حوزه بیمه‌ اعتباری در سطح بین‌المللی، در سال 1386 از آقای مایکل مک فیلمی - مالک شرکت «مشاوره ریسک تجاری و سرمایه‌گذاری» (TIRC) - بعنوان یکی از افراد شناخته شده در این صنعت، دعوت گردید تا دوره‌ای آموزشی در حوزه بیمه اعتباری کوتاه مدت برای کارشناسان صندوق برگزار نماید. با توجه به همکاری مشترک میان این شرکت و همتای لبنانی صندوق به نام «شرکت بیمه اعتباری لبنان» (LCI)، این دوره به صورت مشترک با تدریس آقایان مک‌فیلمی و آقای کریم نصرالله (مدیرعامل LCI ) از تاریخ 27 الی 30 بهمن 1386 در محل صندوق برگزار گردید.

دوره آموزشی «خسارت و بازیافت» از سوی موسسه SACE ایتالیا در سال 2008

دوره «جلوگیری از بروز خسارت و بازیافت» از تاریخ 28 الی 30 مهرماه 1387 با شرکت کارشناسان و مدیران در محل صندوق برگزار گردید. مدیران بخش خسارت و بازیافت این موسسه، به‌عنوان اساتید دوره، علاوه بر تسلط علمی بر موضوع، تجربه خسارت و بازیافت در سطح بین‌المللی را دارا بودند.

دوره آموزشی «ارزیابی ریسک کشوری، بانکی و شرکتی و تحلیل خسارت» از سوی موسسه SACE ایتالیا در سال 2011

این دوره آموزشی با حضور دو استاد از موسسه بیمه اعتبار صادراتی ساچه ایتالیا، از 1 الی 4 آبان 1390 با محوریت ارزیابی ریسک کشوری، بانک و شرکت از یک سو و نحوه بررسی و ارزیابی تعهدات، روشهای جلوگیری از بروزخسارت از سوی دیگر، برگزار گردید.

میزبانی دوره آموزشی اتحادیه امان (AMAN UNION)در سال 2014

دوره آموزشی «مدیریت ریسک و بیمه اعتباری» اتحادیه امان در تاریخ 5-7 خرداد 1393 به میزبانی صندوق و با مدرسانی از موسسه بیمه اعتبار صادراتی ایتالیا (ساچه) و با شرکت تعدادی از کارشناسان موسسات بیمه اعتباری اسلامی عضو اتحادیه و نیز کارشناسان صندوق برگزار گردید.

میزبانی اجلاس سالانه و مجمع عمومی اتحادیه امان (AMAN UNION)در سال 2014

صندوق ضمانت صادرات ایران، در مجمع عمومی سال 2013 اتحادیه امان، توانست میزبانی پنجمین اجلاس سالیانه و مجمع عمومی اتحادیه در سال 2014 را کسب نماید. این اجلاس با حضور 74 شرکت کننده از 30 موسسه بیمه اعتبار صادراتی از جمله سایناشور چین، ساچه ایتالیا، اگزیار روسیه، اگزیم بانک ترکیه، مونیخ ری و اویلر هرمس آلمان و سایر موسسات همتا در کشورهای ایرلند، انگلیس، سوئیس، بلژیک، فرانسه، عمان، الجزایر، سودان، امارات، کویت، عربستان، تونس، قزاقستان، قبرس، کنیا و مراکش، بعلاوه افراد برجسته بین‌المللی، همچون دبیرکل اتحادیه برن و رییس کلوپ‌پراگ، از 22-19 آبان ماه 1393 با موفقیت کامل و در بالاترین سطح استانداردهای حرفه‌ای یک اجلاس بین‌المللی، به اذعان شرکت‌کنندگان، برگزار گردید.

مباحثات آزاد به شکل پانل‌های تخصصی در زمینه‌های فنی از قبیل ارزیابی ریسک کشورهای خریدار، الگوهای جدید اعتبارسنجی شرکت‌ها، روشهای نوین وصول مطالبات و بازیافت خسارت، تاثیرات اجرای بازل 3 بر فعالیت موسسات همتا و ... از سوی معتبرترین متخصصان این حوزه در جهان ارائه گردید.

همچنین در حاشیه اجلاس، چهار سند یادداشت تفاهم همکاری از سوی صندوق ضمانت صادرات ایران با موسسات همتا در مصر، الجزایر، سوئیس و لبنان به امضا رسید و متعاقباً دو سند «موافقت‌نامه اصولی» و «قرارداد اتکایی» نیز با موسسه بیمه اعتبار صادراتی روسیه (اگزیار) منعقد گردید.

بعلاوه تلاش شد تا با تنظیم هدفمند ملاقات‌های بعضی موسسات همتا از قبیل ساچه ایتالیا، اگزیار روسیه، اگزیم بانک ترکیه و ... با تعدادی از شرکتها و نهادهای عمومی، زمینه‎سازی لازم برای هموار شدن مجدد مسیر اخذ فاینانس خارجی در ایران مهیا گردد.

برگزاری موفق اجلاس اتحادیه امان در تهران نشانگر این موضوع بود که علی‌رغم تلاش بعضی کشورها برای منزوی نمودن ایران، کشورمان از ظرفیت‌های بالقوه‌ای برای نقش‌آفرینی در عرصه بین‌المللی برخوردار است.

دوره آموزشی «بیمه اعتباری کوتاه مدت: صدور، بازاریابی، توسعه کسب و کار» از سوی موسسه LCI لبنان در سال 2015

پس از امضای یادداشت تفاهم همکاری فی‌مابین صندوق و شرکت خصوصی «بیمه اعتباری لبنان» (LCI)، مشاور هیات مدیره این شرکت، آقای مایکل مک فیلمی، به‌همراه مدیر بازاریابی این شرکت، از تاریخ 7 الی 9 اردیبهشت سال 1394، یک دوره آموزشی تعاملی برای مدیران و کارشناسان صندوق برگزار نمودند. در این دوره علاوه بر ارائه آخرین استانداردها و اصول پوشش بیمه اعتبار صادراتی کوتاه‌مدت، در زمینه جدیدترین روش‌های بازاریابی و توسعه کسب و کار توضیحاتی ارائه شد. بواسطه ماهیت تعاملی این دوره، بدنه تخصصی صندوق فرصت ارزیابی و مقایسه عملکرد صندوق در این زمینه با استانداردهای روز و انجام آسیب‌شناسی نحوه خدمت‌رسانی صندوق را یافت و از نظرات مشورتی اساتید برای رفع ضعف‌های موجود و بهبود عملکرد بهره‌مند گردید.
همکاری با موسسات همتا
+

 

صندوق ضمانت صادرات ایران با هدف ارائه خدمات بهتر به صادرکنندگان ایرانی در کشورهای مختلف، یادداشت تفاهم یا موافقت‌نامه همکاری با موسسات همتای بیمه اعتبار صادراتی ملی (ECAs) ، اگزیم بانکها، بیمه‌گران اعتباری خصوصی و ... در کشورهای مختلف و در زمینه‌های بیمه اتکایی، بیمه مشترک، اعتبارسنجی از خریداران خارجی، کمک به جلوگیری از بروز خسارت بواسطه عدم پرداخت از سوی خریدار خارجی، کمک به بازیافت خسارات پرداختی از سوی صندوق، تبادل اطلاعات و تجارب فنی، آموزش و ... منعقد نموده است. لیست این موسسات در ذیل آمده که از این میان، همکاری با موسسات بیمه اعتبار صادراتی روسیه، اگزیم بانک ترکیه و شرکت بیمه اعتبار صادراتی لبنان بیش از سایر موسسات می‌باشد.

 

کشور

نام موسسه

سال

لهستان

KUKE

2017

فنلاند

Finnvera

2017

اسلواکی

EXIMBANKA SR

2005 و 2017

پرتغال

COSEC

2016

اندونزی

ASEI

2016

برزیل

ABGF

2016

مجارستان

MEHIB

2016

سریلانکا

SLECIC

2016

سوییس

SERV

2016

آلمان

Euler Hermes

2016

استرالیا

EFIC

2016

نروژ

GIEK

2016

هند

ECGC

2002 و 2016

اتریش

OeKB

2016

سوئد

EKN

2016

کره جنوبی

K-Sure

1999 و 2016

نیوزیلند

NZECO

2016

انگلیس

UK Export Finance

2016

قزاقستان

KazExportGuarant

2004 و 2015

ارمنستان

EIAA

2015

ایتالیا

SACE

2015

روسیه

EXIAR

2014

الجزایر

CAGEX

2004 و 2014

لبنان

LCI

2014

مصر

ECGE

2014

سوئیس

GARANT

2014

اسلوونی

SID

2009

سودان

NAIFE

2009

بوسنی و هرزگوین

IGA

2009

نیجریه

NEXIM

2008

صربستان

AOFI

2008

رومانی

EXIM R

2007

بلاروس

EXIMGARANT

2001 و 2007

ازبکستان

UZBEKINVEST

2001 و 2006

مالزی

MEXIM

(ex MECIB)

2006

آفریقای جنوبی

ECIC SA

2005

صربستان و مونتنه گرو

SMECA

(ادغام در AOFI در سال 2009)

2005

اردن

JLGC

2004

اندونزی

ASEI

2004

فیلیپین

PHILEXIM

(ex TIDCORP)

2004

سریلانکا

SLECIC

2004

مغرب (مراکش)

SMAEX

2004

روسیه

INGOSSTRAKH

2003

کرواسی

HBOR

2003

عربستان سعودی

SEP -SFD

2003

تونس

COTUNACE

2003

عمان

ECGA O

2002

چین

SINOSURE

2002

تایلند

THAI EXIMBANK

2002

بلغارستان

BAEZ

2002

ترکیه

TURK EXIM

2001

لهستان

KUKE

2000


 

 

نقطه تماس همکاری های بین‌المللی صندوق
+

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا هرگونه سوال در خصوص همکاری های بین‌المللی صندوق می‌توانید با «اداره ارزیابی ریسک کشوری و همکاری‌های بین‌المللی» تماس حاصل فرمائید.

تلفن مستقیم: 88739267

پست الکترونیک: intl@egfi.org 

بهره‌مندی از شبکه‌های اطلاعات اعتباری و مالی بین‌المللی
+
دسترسی به اطلاعات اعتباری و مالی یکی از شاه‌کلیدهای تجارت موفق می‌باشد که منجر به کاهش ریسک قصور در پرداخت از سوی خریداران خارجی می‌گردد. صندوق ضمانت صادرات ایران با توجه به نقش حمایتی خود، تلاش نموده با عضویت در شبکه‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی مختلف، علاوه بر ارائه خدمات بیمه‌ای حرفه‌ای و مبتنی بر ارزیابی ریسک، دسترسی صادرکنندگان کشور به اطلاعات اعتباری و مالی خریداران را تسهیل نماید. اهمیت این نقش صندوق، با در نظر گرفتن هزینه چند ده هزار دلاری عضویت در این پایگاه‌های اطلاعاتی و نیز عدم امکان بهره‌مندی مستقل شرکتهای کوچک از این خدمات مشخص می‌گردد. بعلاوه سقف‌های اعتباری پیشنهادی از سوی صندوق جهت کشورها، بانکها و شرکتها، به استناد اطلاعات موجود در این پایگاه‌های اطلاعاتی و برمبنای نظرات کارشناسی و الگوهای داخلی صندوق تعیین می‌شوند که این تحلیل بعنوان ارزش افزوده‌ آن گزارشهای اعتباری به شمار می‌رود. در برخی از این پایگاه‌ها، صندوق ضمانت صادرات ایران، تنها نهاد ایرانی عضو می‌باشد.
تماس با ما
تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر، خیابان شانزدهم غربی، شماره 5
تلفن: (6 خط) 88733370-021
فکس: 88733376-021
ایمیل: Info@egfi.org
ساعات و روزهای کاری: ساعت 7:30 الی 16:00 روزهای شنبه الی چهارشنبه  
اشتراک خبرنامه
اطلاعات شما محرمانه خواهد ماند.
کلیه حقوق نزد صندوق ضمانت صادرات ایران محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal