۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۸ تير
حمایت یک میلیارد دلاری از صادرکنندگان مازندران

صندوق ضمانت صادرات ایران و استانداری مازندران به منظور حمایت از فعالان اقتصادی و صادرکنندگان این استان تفاهم نامه یک میلیارد دلاری امضاء کردند .

به گزارش روابط عمومی صندوق ضمانت صادرات ایران، افروز بهرامی، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران در این جلسه با اشاره به اینکه کشور در منطقه پر ریسکی قرار دارد، گفت: صندوق ضمانت صادرات در10 سال اخیر 17 میلیارد دلار پوشش ضمانت نامه ای برای صادرات غیر نفتی داشته است .

وی افزود: استان مازندران در 10 سال گذشته از 17 میلیارد دلار پوشش بیمه ای تنها 326 میلیون دلارآن هم برای هشت صادرکننده استفاده کرده است یعنی 2 درصد کل پوش بیمه که از این میزان صندوق 9 میلیون دلار هم خسارت پرداخت کرده است .

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران با اشاره به اینکه توسعه صادرات نیازمند اجماع عمومی همه مسئولان و نهادها است، ادامه داد: یکی از اهداف مهم رویکرد اقتصاد مقاومتی افزایش تاب آوری اقتصاد کشور در برابر شوک ها و تکانه های خارجی است.

بهرامی اظهارداشت: بیشترین آسیب را در برابر شو ک ها بخش نفت و اقتصاد نفتی ما می بیند که کمتر تحت کنترل ما قرار دارد ولی صادرات غیر نفتی می تواند این بخش از خسارتها را جبران کند و اگر قرار است از تولید داخل حمایت شود نیازمند تحریک عرضه، تحریک تقاضا و بهبود فضای کسب و کار هستیم .

وی گفت: توسعه صادرات در وجه تحریم تقاضا می گنجد که توسعه صادرات و ورود به بازارهای بین المللی می تواند برای کارخانجات ما قابل توجه باشد ومشکل آنها را حل کرده و به رونق تولید هم کمک کند .

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران با تاکید بر اینکه توسعه صادرات با تعامل اقتصادی با دنیا و بویژه کشورهای همسایه انجام پذیر است، گفت: شوک ارزی سال 97 مشکلاتی را در اقتصاد ما ایجاد کرد که آثار تورمی ناشی از کاهش قدرت خرید مردم و کاهش ارزش پول ملی کشور معیشت مردم را به شدت تحت تاثیر قرار داد ولی ظرفیت خوبی را برای صادرات ایجاد کرد که نباید به سادگی از کنار آن گذشت .

بهرامی خاطر نشان کرد: تحریم امروز آمریکا که به تعبیری جنگ اقتصادی از آن یاد می شود به نوعی جنگ اقتصادی ودیجیتالی را در برگرفته است هم در تردد حمل و نقل کشتی های نفتی و هم از نظر مالی و تبادلات سوئیفت اخلال ایجاد کرده است که نشان می دهد تحریم های آمریکا مشخصا تجارت خارجی ما را هدف قرار داده است.

وی افزود: معتقدم صادرات نوک پیکان مبارزه با تحریم ها است و به نظر می رسد مهمترین استراتژی تبادل با کشورهای همسایه است .

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران با اشاره به اینکه متاسفانه از تجارت هزار میلیارد دلاری 15 کشورهمسایه سهم کشور تنها 25 میلیارد دلار یعنی 2.5 درصد است، افزود: پاکستان 60 میلیارد دلار واردات دارد که سهم ایران تنها یک میلیارد دلار است.

بهرامی با بیان اینکه استراتژی دوم در اقتصاد مقاومتی توانمند سازی بنگاه های اقتصادی برای ورود به بازارهای بین المللی است، اظهارداشت: در 10 برند تجاری اول دنیا 5 درصد کل صادرات دنیا را پوشش می دهند در حالی که ایران با 1.2 منابع معدنی و غیره کمتر از سه دهم صادرات دنیا را پوشش می دهد.

وی با اشاره به اینکه یکی از نگرانی ها صادرکنندگان ریسک های تجاری و سیاسی است، خاطر نشان کرد:به همین دلیل برای تشویق و ترغیب صادرات و پوشش ریسک ها موسسات بیمه اعتبار صادراتی ایجاد شده است که در ایران هم صندوق ضمانت صادرات این نقش را برعهده دارد .

تاریخ:
1398/03/07
تعداد بازدید:
270
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
تماس با ما
تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر، خیابان شانزدهم، شماره 5
تلفن: (6 خط) 88733370-021
فکس: 88733376-021
ایمیل: Info@egfi.org
ساعات و روزهای کاری: ساعت 8 الی 16 روزهای شنبه الی چهارشنبه  
اشتراک خبرنامه
اطلاعات شما محرمانه خواهد ماند.
logo-samandehi
کلیه حقوق نزد صندوق ضمانت صادرات ایران محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal