۱۳۹۸ يکشنبه ۲۸ مهر
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات خبر داد. بسته های حمایتی برای صنایع صادرات محور

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: علاوه بر ظرفیت های موجود کشوربرای سرمایه گذاران خارجی ، محصولات و خدمات متنوع صندوق نیزاز سرمایه گذاران صادرات محور حمایت می کند .

به گزارش روابط عمومی صندوق ضمانت صادرات ایران،افروز بهرامی با حضور در برنامه کنکاش در رابطه با موضوع " رونق اقتصادی و فرصت های سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور" افزود:کسانی که به قصد سرمایه گذاری صادراتی به کشور می آیند علاوه بربیمه قراردادهای صادراتی آنها بیمه نامه هایی با فاینانس داریم.

وی ادامه داد:صندوق ضمانت صادرات می تواند تامین مالی ویا خرید دین اسناد صادراتی انجام دهد ،یعنی اگر صادرکننده بخواهد مدت دار محصولات وکالاهای خود را به کشورهای خارجی بفروشند و نگران این باشد که در سررسید پولشاتن بازنگردد،صندوق با بیمه نامه ها این موضوع را تضمین می کند.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات اظهارداشت: اگرصنایع صادرات محورنگران نقدینگی خود باشند به آنان پیشنهاد می دهیم که فروش اعتباری انجام دهند تا بازار بین المللی را در دست داشته باشند.

بهرامی گفت:برای این موضوع در کنار نظام بانکی خرید دین اسناد صادراتی را داریم و تضامین آن را نیز برعهده داریم و در عین حال در بخش نقدینگی نیز آنها را کمک می کنیم.

وی افزود: یعنی صندوق ضمانت صادرات تامین منابع مالی را در کنار نظام بانکی برعهده دارد واز طرفی هم در مورد ضمانت نامه بانکی نرخ بهره ما براساس مصوبه شورای پول و اعتبار پائین تر از نرخ نظام بانکی است.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران در رابطه با تضامین موجود برای حضور سرمایه گذاران در کشور نیز یادآور شد:ظرفیت های زیادی از جمله بازار قابل توجه ونیروو انرژی ارزان در کشور ما وجود دارد و15 کشور همسایه ما سالیانه هزارمیلیارد دلار واردات دارند که ایران تنها 2.5 درصد ازسهم واردات آنها را پوشش می دهد.

بهرامی افزود: بسیاری از سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری نگران ریسک های سیاسی هستند اگرچه به دلیل حضور نیروهای بیگانه منطقه نا امن است ولی کشورما از جمله کشورهای امن در منطقه است.

وی خاطر نشان کرد: سازمان سرمایه گذاری خارجی و کمک های فنی واقتصادی وزارت امور اقتصادی ودارایی براساس مجوزی که صادرمی کند ریسک های سیاسی سرمایه گذاران خارجی را ضمانت کرده وپوشش می دهد و هرزمان سرمایه گذارخارجی احساس کند که می خواهد سرمایه خود را از کشور خارج کند دولت این تضمین را به وی خواهد داد.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران درباره نقش و سازوکارصندوق در رونق تولید وبخش صادرات ، گفت: درهمه جای دنیا مهمترین نگرانی صادرکنندگان ریسک های سیاسی و تجاری است که اگردر روند صادرات اتفاقی بیافتد، می تواند بازپرداخت وجوه حاصل از صادرات خدمات ویا کالاهای صادرکنندگان را با خطر مواجه کند.

بهرامی افزود:یکی از مهمترین محصولات صندوق ضمانت صادرات بیمه کردن قراردادهای صادراتی است. وبیمه نامه های صندوق می تواند عملا برای اطمینان بخشی از برگشت پول به فروشنده وصادرکننده ایرانی جایگزین ال سی باشد.

وی ادامه داد: صندوق براساس بانک های اطلاعاتی که دراختیار دارد قرارداد بین فروشنده وخریداررا درفرآیند مدیریت ریسک و اعتبارسنجی انجام می دهد وبه دلیل نقش و جایگاه حمایتی خود کارمزدهای ناچیزی دریافت می کند .

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران خاطر نشان کرد:صندوق طی 20 سال اخیر 17 میلیارد دلار پوشش صادراتی و اخیرا برخی صادرکنندگان به دلیل شرایط تحریمی با توجه به این ریسک ها به صندوق مراجعه کرده اند واین یکی از خدمات صندوق ضمانت صادرات است.

بهرامی در رابطه با توانایی صندوق برای حمایت بیشتر از صادرات ،گفت: متاسفانه سرمایه صندوق دودهم درصد کل صادرات غیر نفتی کشور است ضمن اینکه ما می توانیم نفت را هم حمایت کنیم.

وی افزود: در حال حاضر سرمایه ثبتی صندوق یکهزار و300 میلیارد تومان است و که قطعا باید افزایش سرمایه داشته باشد، همتایان ما در منطقه از جمله عربستان دارای سرمایه 4 میلیارد یورویی و اگزیم بانک ترکیه 2 میلیارد دلار و ساچه ایتالیا 12 میلیارد یورویی هستند.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران اضافه کرد: البته افزایش 200 میلیون دلار سرمایه صندوق دردستور کار دولت و مجلس قرار دارد واگر این اتفاق بیافتد سقف پوشش ما افزایش خواهد یافت و می توانیم ریسک بیشتری را برعهده بگیرم وحمایت خود را از صادرکنندگان بیشتر کنیم .

بهرامی با اشاره به شرایط موجود کشور نیز اظهارداشت: این که در داخل با مشکلاتی مواجه هستیم تردیدی نیست ودولت نیز آن را قبول دارد، شوک ارزی که در سال گذشته کشور با آن روبرو شد برمتغییرهای اقتصادی ما اثر جدی داشت اما این باعث شد تا فرصتی برای صادرات ایجاد شود یعنی این موقعیت یک مزیت صادراتی است و خیلی از کشورها اقدام به کاهش ارزش پول ملی خود می کنند تا بتوانند مزیت صادراتی ایجاد کنند .

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات با اشاره به اینکه به اعتقاد من واقعی شدن نرخ ارز به جهش صادراتی کمک می کند تا جلوی واردات خیلی از کالاهای غیر ضرور گرفته شود، گفت:همواره تولید کنندگان مدعی بودند که اگر جلو قاچاق کالا و واردات گرفته شود واگر نرخ ارزبه قیمت واقعی خود نزدیک شود وبه ثبات برسد قله های بین المللی را در صاردات فتح خواهیم کرد و الان این اتفاق افتاده و به اعتقاد من باید از فرصت موجود برای صادرات استفاده کنیم.

تاریخ:
1398/04/03
تعداد بازدید:
121
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
تماس با ما
تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر، خیابان شانزدهم، شماره 5
تلفن: (6 خط) 88733370-021
فکس: 88733376-021
ایمیل: Info@egfi.org
ساعات و روزهای کاری: ساعت 8 الی 16 روزهای شنبه الی چهارشنبه  
اشتراک خبرنامه
اطلاعات شما محرمانه خواهد ماند.
logo-samandehi
کلیه حقوق نزد صندوق ضمانت صادرات ایران محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal