۱۴۰۰ دوشنبه ۳۱ خرداد
سفر دو روزه وزیر صمت به استان اصفهان در راستای تحقق شعار سال

به گزارش روابط عمومی صندوق ضمانت صادرات ایران به نقل از شاتا، علیرضا رزم حسینی در راستای تحقق شعار سال در زمینه پشتیبانی و مانع‌زدایی از بخش تولید روزهای 31 اردیبهشت و اول خرداد ماه به استان اصفهان سفر نمود.

جذب سرمایه به بخش تولید با ایجاد امنیت سرمایه‌گذاری

وزیر صمت در جریان روز اول این سفر در مراسم افتتاح واحد فرآوری معدن سنگ آهن چاه پلنگ شمالی، بنگاه‌های اقتصادی را محور توسعه در کشور دانست و بر جذب سرمایه به بخش تولید با ایجاد امنیت سرمایه‌گذاری تاکید کرد.

علیرضا رزم‌حسینی صنعت فولاد را یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: تولید 29 میلیون تن فولاد خام و صادرات 6 میلیون تن فولاد در سال گذشته، یک کارنامه موفق برای بخش تولید و صنایع معدنی است؛ ما در حال حاضر در رتبه دهم جهانی در این حوزه هستیم و با توجه به برنامه های وزارت صمت و پروژه‌هایی که در بخش خصوصی وجود دارد امیدواریم در سال‌های آینده این رتبه ارتقا یابد.

بنگاه‌های اقتصادی محور توسعه در منطقه

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه شرکت ذوب آهن نطنز و دیگر شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی می‌تواند محور توسعه منطقه باشند، گفت: با وجود چنین بنگاه‌هایی نباید در روستاها و شهرهای اطراف مشکل اشتغال‌زایی وجود داشته باشد البته این به معنای حذف مشاغل دیگر نیست بلکه به معنای سرمایه‌گذاری در منطقه است تا با توجه به استعدادهای که در منطقه وجود دارد شغل‌های متناسب ایجاد شود.

اقدامات جدی وزارت صمت در ایجاد فضای سرمایه‌گذاری جدید

رزم حسینی همچنین در جمع نخبگان و فعالان اقتصادی شهرستان اردستان با اشاره به اقدامات جدی وزارت صمت در راستای حمایت و افزایش تولید و تسهیل در صدور مجوزها گفت: صنایع و تولید باید در جهت توسعه متوازن باشند و در این راستا، استفاده از ظرفیت بنگاه‌های اقتصادی بزرگ کمک‌کننده است.

وی با اشاره به بازدیدهای انجام شده از واحد‌های مختلف صنعتی و تولیدی در استان اصفهان گفت: وزارت صمت مصمم است در بخش‌هایی که می‌تواند راساً نسبت به تشویق و حمایت از صنایع، تولیدو تجارت بین‌المللی اقدام کند

تجارت بین‌المللی در خدمت تولید


رزم حسینی تفویض اختیارات به استان‌ها را از دیگر تصمیمات وزارت صمت در راستای تسهیل و افزایش تولید دانست و با تاکید بر اینکه سیاست اصلی وزارت صمت حمایت از تولید داخل است به برنامه‌های این وزارتخانه در بخش تجارت بین المللی اشاره کرد و آن‌ها را در همین راستا دانست.

توسعه متوازن با مشارکت بخش تولید به‌عنوان معین اقتصاد مقاومتی


رزم‌حسینی با اشاره به مصوبه دولت در خصوص برگشت مسئولیت‌ها و کلیه اختیارات محصولات کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی آن را اقدامی موثر در بهبود شرایط تولید در حوزه کشاورزی خواند و با بیان اینکه صنایع و تولید باید در جهت توسعه متوازن باشد، اظهار داشت: در مدل اقتصاد مقاومتی، شرکت‌های تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی که تمایل به مشارکت دارند به عنوان معین اقتصاد مقاومتی در یک منطقه مشخص و معرفی می‌شوند؛ این یک طرح آزموده شده است و امیدواریم با اجرای آن به حفظ تاریخ شفاهی اقتصادی در مناطق محروم و روستاها کمک شود.

تقویت بنگاه‌های کوچک و متوسط با کمک بنگاه‌های بزرگ اقتصادی


وزیر صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد مقاومتی را اقتصاد مردم پایه و مبتنی بر تقویت نهادهای اقتصادی دانست و با تاکید بر رشد هشت درصدی صنعت در سال 99، تصریح کرد: شرکت‌های بزرگ در این بخش پیشگام هستند و در همین راستا، وزارت صمت با شناسایی 100 شرکت برتر در کشور اقدام به ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری به ارزش بالغ بر 450 هزار میلیارد تومان در سراسر کشور کرده است؛ این طرح علاوه بر تقویت بنگاه‌های کوچک و متوسط در کشور به توسعه متوازن نیز کمک می‌کند.

اقدامات وزارت صمت در حمایت از تولید

علیرضا رزم‌حسینی در ادامه سفر خود به استان اصفهان، در جلسه‌ای که با صنعتگران، معدنکاران و تجار شهرستان کاشان برگزار شد، با تاکید بر آمادگی وزارت صمت نسبت به حمایت و مانع‌زدایی از بخش تولید و پیگیری این مسائل در معاونت‌های مربوطه، گفت: کشور در سال‌های گذشته در شرایط سخت و فشارهای اقتصادی شدید ناشی از تحمیل تحریم‌ها و شیوع کرونا قرار داشت که موجب شد اهداف در حوزه‌های خرد و کلان اقتصادی مطابق پیش‌بینی محقق نشود.

افزایش 80 درصدی صادرات با اجرای سیاست‌های جدید رفع تعهدات ارزی

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ارزیابی اقتصادی در حوزه‌های تجارت، صنایع و معادن ، با درنظر گرفتن شرایط موجود، نشان‌دهنده اجرای اقدامات خوب در بخش‌های مذکور است، تصریح کرد: در بخش تجارت بین‌المللی، از آبان ماه سال گذشته و با اجرایی شدن سیاست‌های جدید رفع تعهدات ارزی از محل صادرات شاهد اتفاقات خوبی هستیم به طوری که صادرات بیش از 80 درصد افزایش پیدا کرد.

نوآوری صنعت فرش ایران مورد توجه بازار کشورهای عربی/ تزریق سرمایه به بخش تولید با استفاده از اعتبار شرکت‌های بزرگ اقتصادی

علیرضا رزم‌حسینی در حاشیه مراسم رونمایی از محصولات شرکت تمدن فرش و در جمع خبرنگاران با تاکید بر شرایط خوب تولید فرش در کشور گفت: حدود 70 درصد کارخانه‌ها و واحد‌های تولیدی فرش کشور در شهرستان کاشان قرار دارند که بازدیدهای انجام شده نشان‌دهنده فعالیت سه شیفت در بسیاری از این واحدهاست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر نوآوری‌هایی صنعت فرش ایران در تولید محصولات با تنوع بالا از نظر اندازه و طرح، تصریح کرد: وضعیت صادرات این محصولات خوب است و سفارشات مختلفی از سوی کشورهای عربی برای تولیدات فرش ماشینی وجود دارد.

رزم‌حسینی با یادآوری شرایط خوب صنعت کشور، اظهار داشت: در حال حاضر در چندین رشته از جمله کاشی و سرامیک، لوازم خانگی، قطعه سازی، خودرو سازی، نساجی و صنایع فرش و موکت وضعیت تولید خوبی داریم و امیدواریم که با کاهش فشارهای ناشی از تحریم‌ها رونق بیشتری را در تولید ببینیم.

وزیر صمت در پاسخ به سوال اقدامات وزارت صمت در رابطه با رفع موانع از بخش تولید گفت: در خصوص رفع موانع تولید، از ابتدای سال جاری، بخش‌هایی که وزارت صنعت می‌توانست راسا نسبت به آن‌ها اقدام کند، کارهای موثری انجام شده است.

وی با اشاره به اقدامات وزارت صمت در زمینه بهبود فضای کسب و کار، به‌ ویژه در حوزه صدور مجوزها، تاکید کرد: از دیگر اقدامات وزارت صمت در راستای حمایت از تولید، در بخش سرمایه‌گذاری است و با کمک از ظرفیت و اعتبار شرکت‌های زیرمجموعه وزارت صمت نسبت به پمپاژ سرمایه‌گذاری به حوزه تولید اقدامات خوبی انجام شده است و امیدواریم با ایجاد ثبات در بازار ارز، شاهد روزهای بهتری برای بخش تولید باشیم.

یادآور می‌شود وزیر صمت در سفری 2 روزه به استان اصفهان ضمن افتتاح واحد‌های مختلف صنعتی و معدنی و رونمایی از محصولات جدید چند واحد تولیدی، با فعالان و نخبگان اقتصادی این استان دیدار کرد و در آخرین بخش از برنامه سفر 2 روزه خود به استان اصفهان با بازدید از منطقه ویژه اقتصادی کاشان، ضمن دریافت گزارشی از اقدامات انجام شده و برنامه‌های در دست اجرا برای سال جاری در این منطقه، بر اجرای هر چه سریع‌تر زیرساخت‌های این سایت تاکید کرد.

گفتنی است که چند تن از معاونین و مدیران وزارت صمت، مسئولان استانی و شهرستانی در این برنامه ها وزیر صنعت، معدن و تجارت را همراهی نمودند.

تاریخ:
1400/03/03
تعداد بازدید:
108
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تماس با ما
تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر، خیابان شانزدهم، شماره 5
تلفن: (6 خط) 88733370-021
فکس: 88733376-021
ایمیل: Info@egfi.org
ساعات و روزهای کاری: ساعت 8 الی 16 روزهای شنبه الی چهارشنبه  
اشتراک خبرنامه
اطلاعات شما محرمانه خواهد ماند.
logo-samandehi
کلیه حقوق نزد صندوق ضمانت صادرات ایران محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal