۱۴۰۱ دوشنبه ۱۱ مهر
صورت‌های مالی سال 1400 صندوق ضمانت صادرات ایران تصویب شد

صورت های مالی سال 1400 صندوق ضمانت صادرات ایران پس از بررسی در مجمع عمومی صندوق و طبق گزارش سازمان حسابرسی به تصویب رسید.

به گزارش روابط عمومی صندوق ضمانت صادرات ایران، مجمع عمومی صاحبان سهام صندوق با حضور معاونین وزیر صنعت، معدن و تجارت، نمایندگان وزارت امور اقتصادی و دارایی، امور خارجه، بانک مرکزی ج .ا.ا و سازمان برنامه و بودجه کشور در محل صندوق ضمانت صادرات ایران برگزار گردید.

دکتر علیخانی ، رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران، در این نشست با ارائه گزارشی از عملکرد سال 1400 و نقش صندوق در کاهش ریسک‌های موجود در تجارت بین‌المللی برای صادرکنندگان بویژه در شرایط فعلی کشور، گفت: صندوق در سال گذشته با سرمایه ثبتی 13000 میلیارد ریال، اقدام به صدور 1/5 میلیارد دلار بیمه نامه و ضمانتنامه نموده است. که ازاین مبلغ معادل ریالی 360 میلیون دلار مربوط به ضمانت نامه های اعتباری و مابقی بابت صدور بیمه نامه های اعتباری جهت پوشش ریسک مطالبات صادرکنندگان ایرانی از خریداران خارجی می باشد.

دکتر علیخانی اظهار داشت، متوسط ضریب پوشش صادرات غیر نفتی در صندوق ضمانت صادرات ایران طی سال های 1399 و1400 در حدود 6% بوده است در صورتیکه این ضریب برای کشورهای عضو کلوب پراگ و برخی از کشورهای اسلامی درحدود 2% می باشد.

 رییس هیات‌مدیره صندوق همچنین اظهارداشت: بخش عمده پوشش های بیمه صندوق مربوط به کشورهای پرریسک می باشد که صادرکنندگان کالا وخدمات ایرانی نیاز به حمایت های بیمه ای صندوق داشته وامکان عدم وصول مطالبات ایشان از طرف های خارجی وجود داشته است. این نشان می‌دهد که صندوق، رسالت اصلی خود را که همان کاهش ریسک‌های صادراتی است به نحو مطلوبی به انجام رسانده است.

دکتر علیخانی موضوع عدم کفایت سرمایه در مقایسه با همتایان درکشورهای رقیب صادراتی و افزایش سرمایه به دلیل حجم بالای تعهدات نسبت به سرمایه ثبتی صندوق جهت حضور گسترده تر در حوزه پوشش ریسک صادرات غیر نفتی کشور به مبلغ 200 میلیون یورو را درخواست نمودند که اعضای مجمع با افزایش سرمایه درخواستی موافقت وموضوع به تصویب رسید.

در پایان وی ابراز امیدواری نمود، همانگونه که صندوق ضمانت صادرات ایران در‌ شش ماه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سالهای قبل با اتخاذ رویکرد های نوین در پوشش های بیمه ای و ضمانتنامه ای رشد 100% صدور داشته است، این روند رشد تاپایان سال جاری ادامه یابد.

تاریخ:
1401/06/30
تعداد بازدید:
155
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تماس با ما
تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر، خیابان شانزدهم غربی، شماره 5
تلفن: (6 خط) 88733370-021
فکس: 88733376-021
ایمیل: Info@egfi.org
ساعات و روزهای کاری: ساعت 7:30 الی 15:30 روزهای شنبه الی چهارشنبه  
اشتراک خبرنامه
اطلاعات شما محرمانه خواهد ماند.
logo-samandehi
کلیه حقوق نزد صندوق ضمانت صادرات ایران محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal